Sıkca Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan SORULAR :

 

Kalp krizi nasıl oluşur?

Kalp krizi ateroskleroz dediğimiz kalbi besleyen koroner damarlarda yıllar içinde kötü beslenme tarzı, kötü hayat tarzı,sigara kullanımı, egzersiz azlığı tansiyon, şeker, kolestrolün iyi kontrol edilememesi sonucu bu plakların kalp damarlarını tıkamasıyla oluşur. Bazen yıllar içinde ciddi darlıklara ulaşırken bazen koroner damarlarda ciddi bir darlık yokken damarlarda aniden tıkanma olabilmektedir bunun hangi hastada nasıl seyredeceğini  bilmediğimiz için genel olarak yaşam tarzı ile ilgili önerileri bütün insanların kalp hastalığı olsun olmasın uymaları gerekmektedir.

Kalp krizinden korunmak için nasıl beslenmeliyim?

Doktorunuz size hastalığınıza özel başka bir program vermemişse genel olarak hamur işlerinden ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız ayrıca sebze meyve ağırlıklı beslenmeli kırmızı eti oldukça kısıtlamalı tavuk eti ve balık etini haşlama ve yağsız ızgara şeklinde tüketmelisiniz. Ağırlıklı olarak zeytinyağı tüketmeli katı yağlardan uzak durmalısınız. Yine hububatlar ve tam tahıllı ürünleri tercih etmelisiniz.

Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp krizi genellikle aniden başlayan göğüste baskı,sıkışma, sırt ağrısı. ölüm korkusu hissi ile kendini gösterir. Beraberinde sol kolda uyuşma terleme ve bazen de sadece çene ağrısı olarak kendini gösterebilir. Bu ağrı genellikle istirahat halinde iken bazen de yoğun duygusal veya fiziksel stres sonrası başlayabilir. Ağrının başlayıp 3-5 dakikadan fazla sürmesi halinde muhakkak en yakındaki sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır bazen sadece çene ağrısı olup diş ağrısıyla karıştırılabileceği unutulmamalıdır. Kalp krizinin bazen ağrısız olabileceği ve yaşlılarda nefes darlığı şeklinde olabileceği unutulmamalı ve yeni başlayan nefes darlığı göğüste sıkıntı gibi şikayetler oluştuğunda zaman kaybetmeden mutlaka bir hekime başvurulması gerektiği akılda tutulmalıdır.

Kalp krizi geçirdim ve tedavi oldum artık yarım insan mıyım doktorumun verdiği ilaçları ne kadar süreyle kullanacağım?

Kalp krizi geçirdikten bir süre sonra normal hayatınıza doktorunuz izin veriyorsa dönebilirsiniz. Bu dönemde doktorunuzla sık sık görüşmenizde fayda vardır. Kalp krizi sonrası doktorunuzun verdiği ilaçların bir kısmını ömür boyu kullanacaksınız. Muhakkak düzenli kontrollere gitmeniz yürüyüşler yapmanız ve doktorun önerdiği şekilde ilaçları kullanıp beslenme ve hayat tarzı değişikliklerini yapmalısınız. Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmalısınız bunun dışında mutlaka düzenli kontrolleri gitmelisiniz. Kendinizi kesinlikle yarım insan olarak düşünmemelisiniz çünkü bu hayat tarzı değişikleri aslında tüm erişkinlerin yapması gereken davranışlardır.

Koroner anjiyografi olmamın bir riski var mıdır?

Hastanelerde yapılan müdahalelerde ve her ameliyatta olduğu gibi koroner anjiyografinin bir riski vardır ancak bu risk son yıllarda yeni gelişen malzemelerle ve tekniklerle oldukça azdır. Koroner anjiografide herhangi bir sağlık problemi çıkma ihtimali yüzde 1ile binde 1 bir arası değişen oranlardadır. Önemli olan koroner anjiografi gerektiğinde bu tetkiki ertelemenin veya yaptırmamanın hastada oluşturacağı riskleri iyi bilmek ve iyi değerlendirilmesi gerekliliğidir.

Koldan mı kasıktan mı anjiyo daha iyi?

Kasıktan olan anjiyo yaklaşık 50-60 yıldır yapılmakta iken koldan olan anjiyo yaklaşık son 10 yılda yaygınlaşmıştır ancak dünyanın önde gelen tıp otoriteleri yapılabiliyor ise ve hekim deneyimli ise anjio işlemlerinin koldan olmasını önermektedirler. Koldan yani el bileğinden (radial arterden) anjiyo yapıldığı zaman kasıktaki gibi kum torbası ve saatler süren hareketsiz yatak istirahati ihtiyacı olmaz işlem sonrası oturarak veya istenirse uzanarak iyileşme ve toparlanma dönemini daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Ancak her iki yöntem de aynı koroner damarları göstermektedir işlem olarak farkları yoktur. Fark hasta konforunda ve el bileğinde vasküler komplikasyonlar dediğimiz giriş yerindeki komplikasyonların azalmasından kaynaklanmaktadır.

Kalp damarımı Stent kuruldu artık nelere dikkat etmeliyim?

Kalp damarlarına stent konulduktan sonra ilaçları mutlaka ve mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde hiç aksatmadan kullanmalısınız. Ayrıca doktorunuz izin verdiği zaman haftanın belli günlerinde egzersiz -genellikle yürüyüş ve hafif yüzme şeklinde olabilir- yapmalısınız. Yine beslenme tarzınıza çok dikkat etmelisiniz ve kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Aslında bu öneriler orta yaştan itibaren tüm insanlar için geçerlidir ancak stent hastalarının özellikle stent takıldıktan sonra ilk bir yıl kan sulandırıcılarını önerilen şekilde mutlaka ihmal etmeden kullanmalıdırlar.

Bizim bildiğimiz bir yerli stentler var bir de Avrupa stentler var bir de eriyen stentler çıktı acaba hangisini taktırmalıyım?

Her hastalık kendine özgü olduğu gibi her hasta da kendine özgüdür. Çeşitli durumlarda her üç stentin de fark durumlarda birbirlerine karşı avantajları olabilir bu yüzden muhakkak doktorunuzun önerdiği şekilde davranmalısınız. İşlem yapan doktorunuz sizin için hangisinin en iyi olduğunu söyleyecektir ama genel olarak bakar isek çıplak metal stentlerde tekrar daralma/tıkanma oranı olarak en yüksek orandadır ve tekrar daralma/tıkanma konusunda ilaçlı stentler onlardan iyidir. Eriyen stentler yeni çıkmıştır buna rağmen tekrar daralma ihtimalleri ilaçlı stentlerle hemen hemen aynıdır. Daha çok ilerde kalp için ameliyat gerekebilecek hastalarda ameliyat esnasında hastada kalıcı stent olmasın mantığıyla ortaya çıkmıştır ancak hangisinin sizin için en iyi olduğuna işlemi yapan doktorunuz karar verecektir.

Yürüyüşe başladığım zaman baldırlarım ağrıyor durduğum zaman geçiyor ne yapmalıyım?

Kalp damarlarında daralmaları olduğu gibi vücudumuzdaki diğer bölgelerde de daralmalar olabilir genel olarak bacaklara giden damarlarda bir daralma var ise yürüyüş esnasında baldırlar da özellikle ağrı veya kramp olabilir ve durunca geçer. Dolayısıyla biz bu damarda daralma olduğunu düşünürüz. Doktorlar tarafından gerekli görüldüğünde aynı kalp anjiyosu gibi bacak Anjiosu da yapılarak bacak damarlarında daralma tespit edilebilir. Tedavisinde ise yine ilaç tedavisi veya kalp damarlarındaki gibi Stent tedavisi veya uygun hastalarda da bacak damarlarına bypass tedavisi önerilir. Bacaklarınızda ağrı, renk değişikliği, şişme, soğukluk, solukluk, yürürken ağrı, geceleri kramplar gibi şikayetleriniz varsa öncelikle bir kardiyoloji veya kalp damar cerrahisi uzmanına başvurmanız önerilir ayrıca unutulmamalıdır ki bacak damarı darlıkları olanlarda normal topluma göre kalp damarlarında darlık oluşmuş olma ihtimali daha fazladır.

10.Kalp kapağında kireçlenme olduğunu söylediler kasıktan kalp kapağı değişimi yani TAVI önerdiler sizce yaptırmalı mıyım TAVİ nedir?

TAVİ işlemi anjio gibi bir yöntemle kasıktan girilerek kalp kapağının değiştirilmesidir. Günümüz için her hasta bu işlem için uygun değildir şu an için uluslarası otoriteler hastalara öncelikle cerrahi olarak yani ameliyatta kapak değişimi önermekte ancak ameliyat riski yüksek olan hastalarda kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi beraber karar vererek hastaya TAVİ operasyonu önerilebilmektedir. Yani TAVİ operasyonu şu an için açık kalp cerrahisi yüksek riskli olan hastalarda önerilmektedir. TAVİ operasyonu anjio laboratuarında yine kardiyoloji, kalp damar cerrahisi ve anestezi hekimlerinin birlikte yaptığı bir işlem olup önceden ameliyat için olduğu gibi hazırlıklar gerektiren bir müdahaledir.

Kalbimde Stent var ve diş tedavisi gerekiyor ne yapmalıyım?

Kalbinizde Stent var ise öncelikle diş tedavisinin genellikle kalp hastalarında güvenli olduğunu bilmenizde fayda var. Ancak eğer stentiniz yeni takılmışsa yani son bir kaç ay içinde takılmışsa mutlaka kalp doktorunuzla görüşmeli ve kan sulandırıcı ilaçları düzenlemesini isteyebilirsiniz. Genel olarak hastanın başka bir rahatsızlığı yoksa diş tedavisi bazı kan sulandırıcılar hariç kalp ilaçlarını kesmeden rahatlıkla yapılabilmektedir.

Kalbime stent takıldı uçağa ne zaman binebileceğim?

Bu durum Stentin hangi koşullarda kalbinize takıldığına bağlıdır. Örneğin kalp krizi esnasında veya ona benzer durumların hemen sonrasında stent takıldıysa doktorunuz başka bir şekilde önermedi ise ve bu süreyi şikayetsiz geçirdiyseniz ve kontrollerinizde de bir probleminiz yok ise ortalama 3-4 hafta sonra uçağı binebilirsiniz. Ancak Stent acil şartlarda olmadan takıldıysa bu durumda yaklaşık yedi-on gün içinde uçağa binebilirsiniz. Yine de her hasta kendine özgü olduğu için mutlaka kendi doktorunuzun önerileri doğrultusunda uçağa binmelisiniz. Burada sadece stent sonrası uçak yolculuğunun hastanın kendi doktorunun izin vermesi halinde genel olarak güvenli olduğu bilgisi verilmektedir.